Endokrynolog, kiedy warto go odwiedzić?

Częste problemy zdrowotne z którymi musimy się mierzyć swoje źródło mogą mieć w złej kondycji naszej tarczycy. Kiedy kobieta narzeka na zaburzenia cyklu menstruacyjnego lub dokuczliwe kłopoty z nadmiernym owłosieniem, a do tego odczuwa też silne zmęczenie powinna zasięgnąć opinii endokrynologa.

Powyższe objawy bardzo często wskazują bowiem na problemy z tarczycą – małym gruczołem, który w dużym stopniu odpowiada za prawidłową pracę naszego układu hormonalnego i nerwowego oraz gospodarkę hormonalną. Leczeniem jej zajmuje się natomiast endokrynolog.

Co leczy endokrynolog?

Endokrynolog leczy schorzenia i choroby tarczycy, którym w większości winne są nieprawidłowe stężenia TSH. Hormon ten nie tylko reguluje podstawowe funkcje tarczy, ale również stymuluje odpowiednią gospodarkę hormonalną w pozostałym jej zakresie. W przypadku, gdy wyniki podstawowych badań potwierdzą nieprawidłowości w poziomie TSH, najlepiej od razy wykonać również specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy, a więc FT3 i FT4.  Ich wahania mogą bowiem wykryć u nas na przykład Hashimoto. Jednak najczęściej nieprawidłowości dotyczą tylko TSH. Kiedy jego stężenie jest zbyt wysokie – wtedy mówimy o niedoczynności tarczycy. Kiedy natomiast jest zbyt niskie, mamy do czynienia z jej nadczynnością. Obydwie choroby leczy się odpowiednio dobranymi lekami, by w zależności od potrzeby nadwyżki zbić, a niedobory podnieść.

Wizyta u endokrynologa – w ramach NFZ czy na własny koszt?

By zapisać się do endokrynologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia o skierowanie poprosić musimy lekarza rodzinnego. Większość ludzi wybiera jednak możliwość wizyty prywatnej. Czas oczekiwania jest krótszy, a możliwości diagnostyki i leczenia bardziej rozbudowane. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku pań, które nierzadko problemy z tarczycą muszą leczyć równolegle z problemami natury kobiecej. W takiej sytuacji warto znaleźć specjalistę, który podejmie się między innymi diagnostyki i leczenia zaburzeń czynności jajników.

Co więcej, problemy z tarczycą, to cały szereg innych objawów, poczynając od zaburzeń wydzielania wewnętrznego trzustki, po otyłość. Nimi natomiast profesjonalny specjalista również powinien się zająć. Jak w przypadku UNI-MED, gdzie diagnostyka i leczenie obejmuje szeroki wachlarz następstw niedoczynności i nadczynności tarczycy. Omówmy zatem najczęściej powtarzające się konsekwencje wymienionych chorób.

Niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy

W pierwszym przypadku zły wynik TSH, a konkretnie jego podwyższony poziom oznacza, że lekarz zdiagnozuje u nas niedoczynność tarczycy. Choroba może występować w dwóch formach – subklinicznej, czyli utajnionej oraz pełnoobjawowej, klinicznej. W zmaganiach z niedoczynnością, chorzy  mierzą się między innymi z niekontrolowanym przyrostem masy ciała. Poza tym, osobom z niedoczynnością tarczycy towarzyszy ciągłe uczucie zimna, nawet w upalne dni. Pozostałe nieprzyjemne objawy na jakie się uskarżają, to między innymi zaparcia, bóle głowy, trudności z koncentracją,  a także w przypadku kobiet problemy z utrzymaniem ciąży i libido.

Nadczynność tarczycy wiąże się z kolei z zaniżonym wynikiem TSH, a co za tym idzie – nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy. Chory odczuwa wtedy nadmierną wrażliwość na ciepło i mocno się poci, cierpi również na dość krępujące drżenie rąk. Do tego jest drażliwy i nerwowy, a jego serce zdaje się bić szybciej, niż wcześniej.

Leczenie – informacje szczegółowe

14. Oczywiście dzięki odpowiednio dobranym lekom przykre objawy miną, jednak to wymaga czasu. W wielu przypadkach dobranie dawki, która okaże się trafna, to kwestia prób i błędów powtarzających się przez wiele miesięcy. Nie należy jednak lekceważyć zaleceń lekarza, omijać wyznaczonych wizyt i nie dbać o regularność przyjmowanych tabletek. W takim przypadku przykre dolegliwości mogą bowiem wrócić do nas z podwójną siłą. Nie poddawajmy się więc, szukajmy odpowiednich dla siebie leków i ich dawkowania, a wszystko wróci do normy.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, bo choroby endokrynologiczne mają ogromny wpływ na cykl menstruacyjny, płodność i hormony. Dlatego planując zajście w ciążę należy w sposób szczególny dbać o tarczycę. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że to właśnie problemy z nią związanie uniemożliwiają poczęcie lub donoszenie ciąży. W sytuacji, kiedy jesteśmy już pod opieką lekarza najprawdopodobniej nasz błogosławiony stan będzie dla niego sygnałem o kolejnej zmianie dawki naszego leku. Poszukiwania tej odpowiedniej zaczynają się wtedy od nowa – jednak czego nie robi się dla zdrowia. Naszego i dziecka.

 

Post Author: Kameleon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.