rozwód

Jak przetrwać rozwód? Porady dla osób, które już podjęły decyzję o rozstaniu

Rozwód jest dla wielu osób bardzo ciężkim przeżyciem. Nie chodzi tu wyłącznie o samą rozprawę, ale także o podjętą o nim decyzję, czy ten czas między złożeniem wniosku a rozprawą. To właśnie w tym okresie potrzeba jak najwięcej sił, by nie przestać być sobą, dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad jak przetrwać rozwód i zacząć żyć na nowo.

Nie tłum w sobie emocji

Wiele ludzi stara się w tym czasie być silnym i nie pokazywać przed znajomymi, że czują złość czy smutek, a to właśnie czas zaraz po złożeniu pozwu jest najlepszy, by wyrzucić z siebie negatywne emocje. Wszystko oczywiście w granicach normy – melancholijny stan nie powinien trwać dłużej niż tydzień, ale właśnie w tym czasie pozwól sobie na płacz, sen, obżarstwo, czy bezpieczny upust złości, bo dzięki temu można skutecznie oczyścić umysł i zacząć działać dalej. 

Zadbaj o siebie

Zaniedbywanie własnego wyglądu pojawia się najczęściej w czasie rozwodu. Strony czują się zranione, muszą zmienić życie i często zapominają o sobie, tracąc przy tym pewność siebie i poczucie własnej wartości. Aczkolwiek nieraz mówi się, że czas rozwodu to przepoczwarzenie się w motyla – to właśnie przed rozprawą można skupić się na sobie, zmienić swój wygląd, zadbać o garderobę, by na rozprawie pokazać byłemu partnerowi, co stracił. Zdecydowanie poczujemy się wtedy pewniej. 

Spędzaj czas z dziećmi

Jeśli rozwód dotyczy dwojga rodziców, to w czasie przed rozprawą nie można zapominać o dzieciach. Dla nich to również trudny czas więc warto być dla nich silnym i proponować wspólne aktywności, takie jak wyjście do kina, na kręgle, do restauracji itp. Pozwolą one, choć na chwilę zapomnieć o przykrych emocjach zarówno im, jak i Tobie. 

Warto też wiedzieć, że czasem może to być dla nich mydlenie oczu, dlatego najważniejsza w tym czasie jest rozmowa z nimi, która pozwoli na oswojenie się z nową rzeczywistością. 

Myśl o rozprawie

Nieraz myśl o rozprawie w sądzie potęguje negatywne zachowania i emocje, przez co wiele osób praktycznie się nad tym nie zastanawia. Termin rozprawy jest jednak tak odległy, gdyż ma to być czas na przygotowanie się do niej. Oznacza to ewentualne próby mediacji między partnerami, dogadywanie się w kwestii majątku, alimentów itd. Ponadto, jeśli rozwód jest z orzekaniem o winie, to strona poszkodowana ma czas, by zebrać odpowiednie dowody. 

Pomoc prawna podczas rozwodu

Kwestia ta jest już dużo bardziej problematyczna, jeśli chodzi o rozwody, dlatego, gdy już emocje opadną najlepiej udać się do prawnika. Samodzielne podejmowanie działań nie jest wskazane, gdyż może prowadzić do pogrążenia i ośmieszenia się w sądzie, co dodatkowo spotęguje całe negatywne napięcie towarzyszące rozwodom. Dlatego właśnie rozwody w Szczecinie odbywają się za pośrednictwem prawników, którzy pomagają spojrzeć na całą sytuację z obiektywnej strony i doradzają jak prawidłowo przejść przez cały proces. 

rozwód

Nie zamykaj się na świat

Ostatnią już poradą jest to, by jak najczęściej wychodzić z domu (zwłaszcza jeśli był on wspólny). Wiadomo, że na początku jest to trudne i też nie od razu muszą to być spotkania budujące nową relację, ale poszukiwanie nowych wyzwań, celów, hobby to aktywności pozwalające oderwać się od problemów. Odpowiednie zagospodarowanie sobie tego czasu jest kluczem do sukcesu, dlatego często mówi się, że spotkania z przyjaciółmi przed rozwodem są najskuteczniejszą terapią przy rozwodach. 

Jak więc można zauważyć rozwód to trudny czas, ale nie wart tego, by zamykać się na świat i na siebie. Najważniejsze jest spojrzenie na ten etap w życiu jako na nowy początek. Wiadomo, że jest to trudne, ale dlatego właśnie spotykanie się z innymi ludźmi, czy skorzystanie z pomocy prawników ma tak pozytywny wpływ na rozstających się partnerów i dzięki temu rozwód jest dla nich dużo sprawniejszy i mniej bolesny. 

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.