alkoholik

Jak skutecznie leczyć alkoholizm?

Alkohol to podstępna choroba, która nieleczona może prowadzić śmierci. Stopniowo wyniszcza organizm oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Istnieje kilka sposobów na leczenie tej choroby, które warto poznać nieco bliżej.

Jak alkoholizm wpływa na człowieka?

Alkoholizm może przez wiele lat rozwijać się niezauważony. Wiele osób, które mają problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu, nie chce się do tego przyznać. Uważa, że ta choroba na pewno ich nie dotyczy. Osoby z otoczenia dostrzegają problem dopiero wtedy, gdy uzależnienie zaczyna negatywnie wpływać na relacje z innymi. Objawy, które powinny zaniepokoić to przede wszystkim:

  • zaniedbywanie relacji,
  • rezygnacja z ulubionych aktywności,
  • głód alkoholowy,
  • problemy z koncentracją,
  • rosnąca tolerancja na ilość spożywanego alkoholu,
  • skupianie się wyłącznie na zdobywaniu i spożywaniu alkoholu.

Osoba uzależniona potrzebuje pomocy nie tylko ze względu na zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy służbowych. Jest to konieczne także przez to, że alkohol niszczy zdrowie. Wpływa negatywnie na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Jeśli choroba nie jest leczona, może prowadzić nawet do śmierci.

W jaki sposób leczy się alkoholizm?

W przypadku pierwszych faz uzależnienie można próbować leczyć osobę uzależnioną w domu. Należy pilnować, aby alkoholik nie miał dostępu do używek. W większości przypadków okazuje się to jednak nieskuteczne, gdyż osoba uzależniona robi wszystko, aby go zdobyć i się napić. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalistów. Przed rozpoczęciem leczenia alkoholik powinien przejść detoks alkoholowy, który ma na celu usunięcie z organizmu resztek używki.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks to nic innego, jak odtruwanie organizmu. Osobie uzależnionej podaje się w tym celu kroplówki, które mają nawodnić oraz przyspieszyć detoks. Jeśli jest to potrzebne, to podawane są również różnego rodzaju środki farmakologiczne, które mają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z nagłym odstawieniem alkoholu.

Terapia alkoholowa – na czym polega?

Terapia alkoholowa to indywidualne oraz grupowe spotkania z terapeutą. Jest to długotrwały proces leczenia, który złożony jest z wielu etapów. Wykorzystuje się także różne techniki oraz metody leczenia tej choroby. W pierwszych etapach bardzo często jest ono wspierane farmakologicznie. Głównym zadaniem terapii jest przygotowanie pacjenta do samodzielnej walki z uzależnieniem. Chory musi bowiem nauczyć się walczyć z nałogiem oraz skutecznie unikać spożywania alkoholu. Leczenie trwa bowiem całe życie.

Pierwszym i najważniejszym etapem jest przyznanie się do problemu. Osoba uzależniona musi chcieć walczyć z nałogiem. W przeciwnym razie nawet najskuteczniejsze metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań, które mają na celu ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta.

alkoholik

Kolejnym etapem leczenia jest dobór odpowiedniej metody. Pod uwagę brana jest przede wszystkim faza choroby, a także ogólny stan psychiczny i fizyczny osoby uzależnionej. Na tej podstawie dobiera się skuteczne metody leczenia.

Metody leczenia alkoholizmu

Najpopularniejszą metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Ma ona na celu uświadomić osobie uzależnionej, że ma problem, a także zmotywować go do walki z chorobą. Współpraca z terapeutą ma nauczyć pacjenta, jak żyć w nowej rzeczywistości bez alkoholu. Terapeuta dopiera metody leczenia, a psychoterapia może trwać nawet wiele lat. Oprócz indywidualnych spotkań z terapeuta uzależnień pacjent może również uczestniczyć w grupowych meetingach. Nawiązywanie relacji z innymi osobami borykającymi się z takimi samymi problemami ma doskonałe działanie terapeutyczne.

W najtrudniejszych przypadkach, gdy chęć sięgania po alkohol jest tak duża, że pacjent nie może się od tego powstrzymać, najlepsze rezultaty daje terapie w zamkniętym ośrodku. W takiej placówce pacjent jest pod doskonałą opieką specjalistów, którzy robią wszystko, aby pomóc osobie uzależnionej uporać się z problemem. 

W walce z uzależnieniem od alkoholu bardzo ważne jest wsparcie najbliższych osób. Trzeba pamiętać, aby motywować osobę uzależnioną do walki z nałogiem oraz wspierać na każdym etapie leczenia. Już po jego zakończeniu należy dbać o to, aby alkoholik nie chciał wrócić do swojego nałogu, gdyż terapia pójdzie na marne.

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.