grill

Pęknięty grill betonowy – dlaczego warto wymienić go na nowy?

Murowany grill we własnym ogrodzie to marzenie i wizja wielu osób, które lubią spędzać czas na zewnątrz oraz cieszyć się świeżymi, grillowanymi potrawami. Z myślą o takich sytuacjach coraz więcej klientów decyduje się na betonowe konstrukcje, które są montowane na stałe i funkcjonują jako trwałe elementy wystroju tarasu czy kuchni zewnętrznej. Jednak czasami mogą pojawiać się pęknięcia, które odbierają radość z użytkowania.

Jak pęknięcie grilla może niekorzystnie wpływać na jego użytkowanie?

Pęknięty grill betonowy stanowi fizyczne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu, ponieważ istnieje ryzyko obalenia się niestabilnych kawałków na ludzi stojących obok. Oznacza to, że nawet kilkukilogramowe części mogą spać na nogi, stopy czy inne części ciała człowieka i spowodować choćby złamania oraz otwarte rany. Jest to zagrożenie szczególnie duże podczas użytkowania, czyli grillowania, ponieważ pod wpływem zakładania rusztu, obracania jedzenia czy nawet rosnącej temperatury zagrożenie takim wypadkiem rośnie. Taki uszczerbek to nie tylko kwestia estetyczna, ale również kłopot stwarzający niebezpieczeństwa. Wiele też zależy od miejsca szpary, ponieważ usytuowanie na bocznych ścianach może skutkować nieszczelnością, co wpływa na ogień. Swobodny przewiew wiatru z kilku stron zmniejsza żar, a to oznacza, iż jedzenie potrzebuje więcej czasu na przygotowanie, o ile podmuchy nie zgaszą płomienia całkowicie. Inną kwestią jest brak możliwości równego zamontowania ruszty lub płyt. Po prostu uszkodzenia czy popękany ściany zmieniają całą konstrukcję, niektóre strony nieco opadają, a to finalnie powoduje krzywizny.

Dlaczego warto zainwestować w nowy grill?

Nowy grill to szansa na to, aby móc w pełni cieszyć się możliwością przygotowywania jedzenia na świeżym powietrzu. Pierwszą sprawą są kwestie bezpieczeństwa, ponieważ nowo postawiona konstrukcja nie zawali się podczas grillowania lub pod wpływem opadów lub silnego wiatru. W przypadku pęknięcia zawsze istnieje ryzyko zawalenia, co istotne w dowolnym momencie, także pod nieobecność osoby dorosłej. Do tego ważne jest, że postawienie świeżej budowli to szansa na modyfikacje nie tylko pod kątem estetycznym, ale też jakościowym. Można zdecydować się na wykorzystanie trwalszego materiału, ustawienie całości w innej pozycji względem wiatrów, dodatkowo umiejscowić ją na podeście czy pod zadaszeniem, a nawet zmienić projekt, aby urządzenie było większe lub wybrać nowoczesne rozwiązania, które producenci sukcesywnie wprowadzają na rynek dla wygody i przyjemności klientów. Podczas wyboru warto od razu zwrócić uwagę na sposób konserwacji oraz zabezpieczenia przed uszczerbkami w przyszłości danego produktu, ponieważ jest to szansa na uniknięcie kolejnych podobnych sytuacji. Tutaj istotne są wykorzystane do zbudowania struktury tworzywa, zaprawy czy kleje, farby i inne tego typu materiały budowlane.

grill

Jak o niego dbać, aby uniknąć ryzyka pęknięcia?

Dla uniknięcia pęknięcia należy zadbać o prawidłową konserwację konstrukcji. Pierwszą sprawą jest regularne czyszczenie nie tylko rusztu czy paleniska, ale całości. Dzięki temu bród i inne drobiny nie osadzają się powierzchni, a tym samym nie obciążają dodatkowo struktury. Inną rzeczą jest właściwe zabezpieczenie na czas jesieni i zimy, tutaj warto zainwestować w odpowiedni pokrowiec, którego zadaniem jest ochrona przez niskimi temperaturami, ale też obfitą wilgocią z deszczu czy śniegu. Grill betonowy nie lubi także szybkich zmian cieplnych, zatem nie należy rozpalać go niedługo po deszczu, a przygotowywanie paleniska do użytku też trzeba robić stopniowo, zaczynając od niewielkiego płomienia i systematycznie go powiększać. Skoki temperaturowe i szybkie nagrzanie mogą skutkować trwałymi uszkodzeniami. W przypadku pojawienia się pierwszych niewielkich ubytków warto od razu reagować i nie czekać, aż dziura czy szczelina się powiększą. Tutaj niezbędna będzie odpowiednia zaprawa szamotowa, która jest przeznaczona do użytkowania powyżej 1500°C. Niekiedy polecany jest także klej silikonowy do łatania, ale tego typu wyroby mogą pękać pod wpływem ciepła z żaru. Unikanie niemiłych niespodzianek to również wykorzystywanie specjalnie dedykowanych betonowi wyrobów, czyli farb oraz impregnatów. Producenci stworzyli je, aby podkreślały ładny wygląd, ale też ochraniały przed czynnikami atmosferycznymi czy destrukcyjnym wpływem dymu, dlatego trzeba koniecznie używać tych przeznaczonych do budowli betonowych. 

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.