Odpowiednia filtracja powietrza ma istotne znaczenie dla środowiska, ponieważ pozwala na ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami, które mają zazwyczaj silnie negatywny wpływ na zdrowie ludzi i ekosystemów. Są to zanieczyszczenia takie jak pyły, gazy i inne szkodliwe substancje, których emisji podczas produkcji przemysłowej nie sposób uniknąć.
Odpowiednia filtracja powietrza w przemyśle pozwala na usunięcie tych zanieczyszczeń przed ich uwolnieniem do atmosfery, co pozwala na ochronę środowiska i zdrowia ludzi. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w czasach, w których zanieczyszczenie środowiska i zagrożenie katastrofą klimatyczną jest znacznie zwiększone. Przemysł jest jedną z gałęzi gospodarki, które najsilniej przyczyniają się do skażenia powietrza i wody, dlatego to na przemyśle ciąży tak duża odpowiedzialność, by ten negatywny wpływ możliwie jak najbardziej zmniejszyć.
Jak działają filtry w branży przemysłowej?
Pojedynczy filtr składa się z różnych warstw filtracyjnych, które mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak włókna szklane, metalowe lub polimerowe. Są one skonstruowane tak, aby zatrzymywać zanieczyszczenia, zachowując jednocześnie przepływ powietrza. Filtry stosowane w przemyśle pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza poprzez usuwanie szkodliwych cząstek i substancji z powietrza.
Filtry w branży przemysłowe – nie tylko dla środowiska
Odpowiednia filtracja powietrza pełni kluczową rolę w branży przemysłowej również z innych powodów niż te ekologiczne. Filtracja chroni bowiem maszyny i urządzenia przed zanieczyszczeniem. Zwiększa to ich trwałość i niezawodność oraz zapobiega uszkodzeniom i awariom, które są niejednokrotnie bardzo problematyczne i kosztowne dla zakładu. Filtracja powietrza pozwala także na ochronę pracowników przed szkodliwymi cząstkami zanieczyszczeń, zwiększa bezpieczeństwo i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach przemysłowych. Co więcej, odpowiednie filtry powietrza mogą zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych poprzez usuwanie zanieczyszczeń, które mogłyby utrudniać pracę maszyn. Zdecydowanie nie należy więc zapominać o założeniu odpowiednich filtrów w pomieszczeniu przemysłowym.
Jakie filtry do branży przemysłowej wybrać?
Oto najważniejsze cechy, na które należy zwracać uwagę przy wyborze filtrów do pomieszczeń przemysłowych:
- Odpowiednia budowa – filtr musi być wykonany z trwałych materiałów odpornych na rózne szkodliwe czynniki. Szczególnie ważna jest tzw. włóknina filtrująca. Istotna jest odpowiednia jakość włókien i to, by były dobrane do konkretnych czynników występujących w danej hali – zwykle są to np. woda i wilgoć, iskry, ładunki elektryczne czy wysokie temperatury.
- Łatwość montażu, czyszczenia i wymiany filtra – filtry zatrzymują ogromne ilości zanieczyszczeń, dlatego nie jest niczym nadzwyczajnym, że same również będą wymagały mechanicznego oczyszczenia. Jeśli producent danego filtra tego nie umożliwia, z pewnością zakłada konieczność wymiany filtra raz na określony czas, w zależności od miejsca i sposobu wykorzystania (tutaj należy kierować się wskazaniami producenta). Dlatego ważne jest, by filtry były proste w założeniu i demontażu.
- Certyfikaty jakości i atesty – w branży przemysłowej niezmiernie ważne jest, by używać produktów wyłącznie sprawdzonych pod kątem jakości i bezpieczeństwa.
Rodzaje filtrów w przemyśle
Istnieją różne rodzaje filtrów przemysłowych, które mogą być stosowane w zależności od potrzeb i rodzaju zanieczyszczeń. Filtry mechaniczne (np. filtry pyłowe) pochłaniają cząstki stałe, takie jak pył, kurz inne zanieczyszczenia stałe. Filtry chemiczne, np. adsorpcyjne, pochłaniają gazy i substancje chemiczne, takie jak tlenki azotu i siarki. Filtry elektrostatyczne, z kolei, pochłaniają zanieczyszczenia takie jak pył, dym, a także zwykły kurz i roztocza. Filtry fotokatalityczne usuwają szkodliwe związki chemiczne przez reakcję z tlenkiem węgla. Również warto zainteresować się właściwościami filtrów kasetowych i kieszeniowych.