programy logopedyczne

Programy logopedyczne- dlaczego warto je stosować?

Do wad wymowy zalicza się wiele przypadłości jakie dotykają znaczną większość dzieci. Między innymi seplenienie, czyli nieprawidłowa wymowa szeregu głosek, reranie czyli problemy z „r”, a także jąkanie.  Niektóre z tych wad są łatwe do wychwycenia już we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Bardzo ważne jest to aby czujny rodzic jak najszybciej udał się z tym problemem do logopedy, który zaproponuje konkretną metodę leczenia. Szybka interwencja gwarantuje, że dziecko nie utrwali niechcianych nawyków. Logopeda zazwyczaj zaproponuje wykonywanie konkretnych ćwiczeń, jeżeli jednak dziecko nie będzie chętne do współpracy warto zainteresować się komputerowymi programami logopedycznymi. Są po opracowane przez fachowców gry i zabawy z wykorzystaniem komputera, głośnika i mikrofonu, które poprzez zabawę nauczą dziecko poprawnej wymowy. Dzięki wykorzystaniu technologii takie zajęcia będą dla dziecka niesamowitą atrakcją i z pewnością chętnie będą z nich korzystały.

Jak wyglądają programy logopedyczne?

programy logopedyczneProgramy logopedyczne składają się z szeregu gier, które w pewien sposób wymuszają na dziecku poprawne nawyki. Oprogramowania umożliwiają nagranie głosu dziecka i porównanie jego fal dźwiękowych z przygotowanym wcześniej wzorcem. Niektóre z zabaw aktywizują język, wargi oraz podniebienie miękkie. Tego typu gimnastyka świetnie wspomoże utrwalanie pozytywnych nawyków.  W programie nie zabraknie elementarnych zabaw podczas, których dziecko nauczy się jak wyglądają litery duże, małe, drukowane i te pisanie ręcznie. Ułatwi to naukę pisania i czytania. Zazwyczaj podczas gry jest możliwość wdrukowania niektórych zadań, tak by dziecko mogło np. ćwiczyć pisanie. W zakresie programu z pewnością znajdzie się również zadanie, którego głównym celem będzie ćwiczenie układu warg i języka przy wymawianiu problematycznych głosek. Gry są zaprojektowane w taki sposób aby pobudzać pobudzać wyobraźnię dziecka i jednocześnie motywować go do dalszej pracy nad wymową. Prosta grafika zapewnia skupienie podczas wykonywania zadań i nie powoduje rozproszenia uwagi dziecka. Polecenia do poszczególnych zadań są jasno sformułowane lub wręcz intuicyjne, tak aby dziecko mogło pracować nawet bez opieki dorosłego.  Bardzo ważne jest aby logopeda indywidualnie dobrał program i odpowiednie ćwiczenia do wady wymowy dziecka. Poziom zabaw równie powinien być dostosowany do wieku, gdyż zbyt wysokie wymagania mogą skutecznie zniechęcić naszą pociechę do pracy. Takie programy logopedyczne dostępne są na stronie Liger – zapraszamy do zakupu.

Programy logopedyczne w leczeniu dzieci chorych

Programy logopedyczne są niezwykle często wykorzystywane podczas terapii dzieci upośledzonych umysłowo, z zespołem Downa, autyzmem czy innymi zaburzeniami wpływającymi na rozwój. Ich stopień skomplikowania jest przeważnie na niskim poziomie, tak by możliwa była nauka od całkowitych podstaw. Spokojna lecz systematyczna praca zapewni zauważalne efekty w przyszłości. Mimo, że terapia osób upośledzonych trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku zdrowych dzieci, regularne ćwiczenia rozwiną nie tylko wymowę. Pomogą one w utrzymaniu prawidłowego ustawienia języka czy ust nawet w spoczynku, ponadto pobudzą one wyobraźnię i zaciekawią każde dziecko.

Atrakcyjny sposób pracy, z użyciem mikrofonu czy głośników będzie motywacją dla naszych pociech do regularnych ćwiczeń. Zamiast spędzać ogromnej ilosći czasu przed telewizorem lub tabletem, nasze pociechy mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Zadbajmy o komfort pracy, aby dziecko mogło czuć się swobodnie i nie wstydzić się przed innymi. Przed zakupem programu upewnijmy się, że posiadamy wymagany przez producentów sprzęt czyli przeważnie komputer, mikrofon i głośniki. Nawet jeśli nasze dziecko świetnie sobie radzi, a wymowa nawet trudnych głosek nie sprawia mu problemu warto profilaktycznie ćwiczyć razem z nim i utrwalać dobre nawyki.

 

Post Author: Kameleon