rower

5 najlepszych tras rowerowych w Polsce dla początkujących

Jeszcze kilka lat temu polskie trasy rowerowe były daleko w tyle na tle innych europejskich krajów, jednak niedawno zaczęło się to zmieniać.

Wiele gmin i organizacji w Polsce zaczęło przykładać uwagę do rowerowej infrastruktury, dzięki czemu powstało kilka naprawdę dobrych tras rowerowych. W poniższym artykule przedstawiamy te, które przypadną do gustu zarówno początkującym, jak i miłośnikom swobodnej rekreacyjnej jazdy wśród pięknych widoków i ciekawych atrakcji w okolicach. 

Szlak wokół Tatr 

Zaczynając od południa Polski, nie można nie wspomnieć o drogach rowerowych rozciągających się wśród pięknych Tatr aż do strony słowackiej. Trasa ta została ukończona na razie tylko w Polsce, ale już w najbliższym czasie będzie udostępniona trasa na Słowacji, tworząc ogromną pętlę wokół Tatr. 

Ten szlak rowerowy jest bardzo malowniczy, a przy tym ścieżki są bardzo dobrej jakości, dzięki czemu nawet mimo górzystych terenów początkujący będą się cieszyć prostotą jazdy i piękną panoramą Tatr. 

Po stronie Polskiej biegnie on od Nowego Targu, przez Czarny Dunajec, aż po Trzcianę co daje prawie 100 km ścieżki. Docelowo ma się ona kończyć na 250 km, dając możliwość kilkudniowej trasy z niesamowitymi widokami w tle. 

Wiślana trasa rowerowa

Idąc dalej w tereny małopolskie, znajdziemy bardzo duży odcinek tras rowerowych wzdłuż Wisły. To w tym rejonie jest on najbardziej rozbudowany i liczy ponad 200 km, jednak docelowo trasa prowadzi pod Bałtyk i sięga prawie 1200 km (choć nad morzem nie ma jeszcze zbyt dogodnego zakończenia, więc na Pomorzu lepiej przenieść się na później opisaną trasę). 

Po drodze można zahaczyć o kilka naprawdę ciekawych miejsc jak np. sam Kraków, Oświęcim, Tarnów, opactwo benedyktynów w Tyńcu, czy zamek w Niepołomicach. Trasa ta daje więc możliwość na zwiedzenie praktycznie całej Polski i to wśród nadrzecznej przyrody.

Choć w okolicach morza droga nie jest najlepszej jakości, to przez większość trasy jest ona praktycznie nowa i dostosowana do bezpiecznej podstawowej jazdy. 

Rowerowy szlak Orlich Gniazd 

Na Śląsku znajduje się bardzo duży odcinek rowerowego szlaku Orlich Gniazd, który jest dostosowany już dla nieco bardziej wprawionych w jazdę. Nie jest to szlak idealny, gdyż dopiero rozpoczęły się jego budowy, ale to właśnie na Śląsku znajduje się najlepszej jakości droga. Dotyczy ona ponad 100 kilometrów dobrej drogi, przy czym cała trasa z Krakowa do Częstochowy sięga 190 km. 

Na szlaku można odwiedzić kilka ciekawych atrakcji takich jak: zamki i ruiny z czasów Kazimierza Wielkiego (Ogrodzieniec, Olsztyn), Częstochowę czy Szlak Architektury Drewnianej. Podczas jazdy rowerem nie zabraknie też malowniczych widoków jury krakowsko-częstochowskiej, które warto zobaczyć nawet na początku przygody z kolarstwem. 

Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich 

Odchodząc już w inny rejon Polski, warto wspomnieć o Kaszubach, które mimo najstarszej trasy rowerowej są również najbezpieczniejszą opcją dla początkujących. Trasa liczy ok. 190 km i biegnie wśród przyjaznych lasów, jezior i rzek, przy których można się zatrzymać na kąpiel. W centrum Kaszub można poznać ich kulturę, zatrzymując się w skansenach i spróbować regionalnych przysmaków. 

Choć trasa jest dosyć łatwa i nie wymaga specjalistycznych rowerów, to jednak bardzo długa i ciągnie się od Chojnic, przez Wdzydze, Kościerzynę i kończy na Kartuzach, dzięki czemu ogrom wrażeń i atrakcji jest naprawdę spory. 

Szlak Mennonitów na Żuławach Wiślanych

Na sam koniec nie sposób pominąć rejonów nadbałtyckich, gdzie ciągnie się malownicza trasa po płaskim i bardzo horyzontalnym terenie. Liczy ona ok. 140 km i zahacza o rejony, gdzie dawniej wędrowali Mennonici, czyli holenderscy osadnicy. Można tam więc zobaczyć ich zabytkową architekturę, cmentarze i wiatraki, które ciągną się od Elbląga przez Malbork aż po Gdańsk. W samym Gdańsku również można zwiedzić wiele, ale przede wszystkim trasa zaprowadzi nas do pięknych plaż i Morza Bałtyckiego gdzie będzie można wypocząć po całej trasie.  

rower

Można więc zauważyć, że polskie szlaki rowerowe naprawdę dobrze się rozbudowują. Są one kierowane zarówno do początkujących, jak i bardziej zaawansowanych rowerzystów, którym zależy na przyjemnej jeździe, pięknych widokach i ciekawych atrakcjach naszego kraju. Każdy więc może wybrać idealną trasę dla siebie i dzięki temu wspomagać jej dalszą rozbudowę. 

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.