moc instalacji fotowoltaicznej dla domu

Czy wyższa moc paneli fotowoltaicznych równa się wyższej jakości?

Panele fotowoltaiczne są coraz częstszym wyborem Polaków ze względu na ekologiczność takiego rozwiązania. Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej nie generuje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, a co najważniejsze pozwala zaoszczędzić środki finansowe na opłaty za energię elektryczna pobieraną z sieci. Odpowiednio wybrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwala wytwarzać energię elektryczną praktycznie przez cały rok. 

Na co zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną?

Aby wybrać odpowiednia instalację fotowoltaiczną dla domu, należy najpierw przeanalizować potrzeby przyszłego użytkownika oraz możliwości techniczne jej instalacji. To pozwoli określić rodzaj i ilość paneli fotowoltaicznych, ich moc i wagę.

Jaką moc powinny posiadać panele fotowoltaiczne?

Aby określić moc paneli fotowoltaicznych, trzeba przeanalizować dotychczasowe zużycie energii przez mieszkańców domu. Osoby montujące tego typu instalacje potrafią bez problemu określić odpowiednią moc paneli na podstawie rachunków za prąd. Podstawą wyboru produktu jest zaspokojenie potrzeb energetycznych mieszkańców domu. Poza tym specjaliści wskażą, po jakim czasie będzie miał miejsce zwrot inwestycji. Przyjmuje się, że średni okres zwrotu wynosi około sześciu lat. 

W celu określenia mocy paneli fotowoltaicznych trzeba również wziąć pod uwagę urządzenia elektryczne, funkcjonujące w gospodarstwie domowym, jak również nowe sprzęty, które pojawią się w domu i będą wymagały do swojej pracy energii elektrycznej. Istnieje oczywiście możliwość rozszerzenia instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe panele, ale wiąże się to z dużym kosztami finansowymi. Niezwykle istotną kwestią jest, aby montować panele o większej mocy, niż w przyszłości przepłacać za rozbudowę instalacji. 

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Moc paneli fotowoltaicznych określana jest przy tak zwanych warunkach standardowych, które występują przy promieniowaniu słonecznym 1000 W/m² i temperaturze na poziomie 25º Celsjusza, które w naszym klimacie występują rzadko. Maksymalne promieniowanie w naszej szerokości geograficznej w okresie letnim nie przekracza 800 do 900 W/m². 

panele fotowoltaiczne dla domu

W rzeczywistych warunkach panel nie ma temperatury 25º Celsjusza, ale przy wysokim promieniowaniu słonecznym zdecydowanie większą, na poziomie od 50 do 80º Celsjusza, dlatego wydajność panelu będzie zdecydowanie niższa od nominalnej. Związane jest to ze wzrostem temperatury panelu, która powoduje obniżenie napięcia jego pracy, a jednocześnie obniżenie jego mocy. Ta zależność jest kolejnym powodem, dla którego warto wybrać panele o nieco wyższej mocy. 

Moc instalacji fotowoltaicznej dla różnych użytkowników domu?

Wybór mocy paneli fotowoltaicznych powinna być również uzależniona od potrzeb użytkowników. Firmy mające duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, wyposażone w dużą ilość komputerów i innych urządzeń elektronicznych, powinny wybierać instalację o wyższej mocy niż na przykład gospodarstwo domowe, złożone powiedzmy z dwu osób. O wyborze mocy instalacji decyduje również jej miejsce montażu. Jeśli będzie znajdowała się na gruncie lub w pobliżu innych zabudowań, które mogą zacieniać panele, wtedy właściwym wyborem będzie instalacja o wyższej mocy, a co za tym idzie także większych rozmiarach.

Decydując się na wybór paneli fotowoltaicznych nie warto wybierać produktu o najwyższej mocy. Należy pamiętać, że im jest wyższa, tym więcej paneli na dachu, dlatego trzeba wziąć również pod uwagę jego wytrzymałość. Im większe zużycie prądu przez użytkowników paneli fotowoltaicznych, tym większa ich ilość i moc. 

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest niezwykle ważny, gdyż powinny być one maksymalnie wystawione na działanie promieni słonecznych. Jeśli w pobliżu znajdują się budynki, które mogłyby zacieniać instalację, to warto wybrać moduł z optymalizacją pracy, który pozwoli na zminimalizowanie strat, wynikających ze zbyt małego nasłonecznienia. Należy pamiętać, że zimą w pochmurne dni panele pracują, produkując mniejsze ilości prądu.

Post Author: Kameleon