na jaki dach zamontować panele fotowoltaiczne w Lubaniu

Na jaki typ dachów można zainstalować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, dzięki promieniom słonecznym. Ostatnimi czasy system ten stał się bardzo popularny i niezwykle szybko się rozwija. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu. Wszystko dlatego, że panele fotowoltaiczne są przyjazne środowisku i nie przyczyniają się do jego degradacji. Ponadto system ten jest niezwykle korzystny cenowo, gdyż nie pobiera energii elektrycznej, której ceny ciągle wzrastają. Panele fotowoltaiczne są bardzo praktyczne – można nimi ogrzać zarówno pomieszczenia w domu, jak i wodę. Słońce jest jednym z największych źródeł ciepła na naszej planecie i warto to wykorzystać.  

Jak działa system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny składa się z kilku podstawowych elementów, które odpowiedzialne są za różne etapy czerpania i przetwarzania energii słonecznej. Najważniejszym z nich jest ogniwo fotowoltaiczne, dzięki któremu przewodzony jest ładunek elektryczny. Proces ten zachodzi dzięki działaniu czynników zewnętrznych – temperatury oraz promieniowania słonecznego. Energia naturalna zostaje zmodyfikowana i przekształcona w prąd. W celu wytworzenia większej ilości energii, ogniwo fotowoltaiczne jest łączone w moduły.

ekologiczne panele fotowoltaiczne w Lubaniu i Bolesławcu

Panel fotowoltaiczny tworzy grupa modułów, która zasila jeden falownik. Jest on odpowiedzialny za wydajną pracę i działanie całego systemu fotowoltaicznego. To właśnie falownik kontroluje i sprawdza system oraz pracę urządzenia. Ponadto dopasowuje, do parametrów sieci domowej, generowany prąd elektryczny. W modułach powstaje prąd, który przekazywany jest do falownika. Falownik przekształca prąd stały na przemienny, dzięki czemu zasila on energią elektryczną gniazdka w domu. Konstrukcje wsporcze odpowiedzialne są za stabilne umiejscowienie paneli fotowoltaicznym, czyli grupy modułów. Falownik kontroluje oraz monitoruje parametry, które pozwalają na dokładną i wnikliwą analizę procesu działania systemu fotowoltaicznego.

Panele fotowoltaiczne – jak i gdzie można je zainstalować?

System fotowoltaiczny montowany jest na dachach budynków. W praktyce panele słoneczne można zainstalować niemal na każdym pokryciu dachowym. Najistotniejsze jest dobranie odpowiedniego sposobu montowania paneli. Na niektórych dachach system fotowoltaiczny może być trudniejszy w instalacji – przez co także kosztowniejszy. Panele słoneczne najłatwiej instaluje się na solidnym dachu wykonanym np. z metalu.

W Polsce domy jednorodzinne najczęściej mają wykonane pokrycie z dachówek. Na blachodachówce system fotowoltaiczny montowany jest najczęściej za pomocą śrub dwugwintowych, które wkręcane są bezpośrednio w elementy konstrukcyjne pokrycia dachowego. Instalacją paneli powinni zająć się profesjonaliści, mający doświadczenie w tej branży. Istotne jednak, aby dach budynku był w dobrym stanie technicznym. Panele fotowoltaiczne są zakupem długoterminowym – żywotność paneli sięga nawet kilkudziesięciu lat. Przed zamontowaniem tego systemu niezmiernie istotne jest sprawdzenie stanu technicznego dachu i często nieunikniony jest jego remont. 

odpowiedni kąt nachylenia dachu do montażu fotowoltaiki w Lubaniu

Fotowoltaika, a kształt dachu 

Oprócz materiału z jakiego wykonany jest dach, istotne są także jego inne kryteria. Przede wszystkim ważny jest kąt jego nachylenia oraz kierunek, w jakim dach stoi. Ponadto niezwykle istotna jest też jego wielkość oraz kształt. Ostatnim kryterium, które brane jest pod uwagę, to stopień zacienienia pokrycia dachowego. Wszystko to wpływa na ostateczną decyzję, czy instalacja paneli fotowoltaicznym jest na danym budynku możliwa.

Ponadto kryteria te przyczyniają się do pozyskiwania energii słonecznej – jeśli dach stoi pod złym kątem, jest zacieniony lub mały produkowana energia będzie dużo niższa. Ważne, aby projektem i instalacją systemu fotowoltaicznego zajęli się profesjonaliści. Pomogą oni w dobraniu odpowiednich paneli oraz zainstalują je tak, aby praca systemu była wydajna i skuteczna. 

Panele fotowoltaiczne w Lubaniu– ekologiczny i tani 

Słońce to niewyczerpalne źródło energii, a ponadto jej uzyskanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Instalacja paneli w niewielkim stopniu korzysta z energii, która wiąże się z produkcją i emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Montaż tego systemu podnosi wartość rynkową nieruchomości, co też jest dodatkowym atutem. Panele fotowoltaiczne pozwalają na zmniejszenie kosztów utrzymania domu, co skutecznie pozwala oszczędzić pieniądze – właściciele nie odczuwają wzrostu cen za energię elektryczną, które stale idą w górę. Warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych w Lubaniu , gdyż jest to inwestycja na przyszłość własną oraz naszej planety. 

Post Author: Kameleon