Ekspertyza budowlana budynku

Jak się upewnić, czy beton jest wytrzymały?

Wszelkiego rodzaju betony konstrukcyjne produkowane są w różnych klasach odporności na warunki atmosferyczne. W zależności od wykorzystywanego materiału różnią się one także nośnością oraz wytrzymałością. Klasy w betonach konstrukcyjnych określa się już na etapie ich produkcji, pod warunkiem, że jest on w pełni dokładny. W przypadku, kiedy projektant lub osoba dokonująca prac budowlanych nie jest w stanie określić klasy betonu to warto zainwestować w profesjonalne i nieinwazyjne sposoby badania betonu pod kątem jego klasy oraz stopnia zużycia. Pozwala to zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w niemalże wszystkich obiektach budowlanych, a co najważniejsze wykonywanie takich badań nie wpływa negatywnie na strukturę betonu.

Niska jakość betonu konstrukcyjnego – kiedy warto skonsultować się z rzeczoznawcą budowlanym?

Jest to materiał, z którego wykonuje się niemalże wszystkie elementy nośne obiektów budowlanych. Jest on gwarancją trwałości oraz bezpieczeństwa budynku użytkowanego przez osoby trzecie. Do elementów konstrukcyjnych, które wykonywane są z różnych klas betonu zalicza się np. ściany, stropy, fundamenty oraz ewentualne słupy. Wszystkie elementy konstrukcyjne, które muszą dźwigać ciężar całego budynku zawsze wykonywane są z najwyższej klasy betonu, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz trwałość obiektu przez wiele lat. 

ocena stanu technicznego budynku

Wybierając dany rodzaj betonu warto upewnić się, czy producent posiada certyfikację w zakładzie produkcyjnym oraz jest wyposażony w komputerowe systemy ważenia składników. Tylko dzięki tak zaawansowanej linii produkcyjnej, można mieć pewność, że materiał będzie dobrze wykonany z zachowaniem wszelkich norm odnoszących się do jego klasy. Niestety, ale użycie słabszej klasy betonu może skutkować nawet w skrajnych przypadkach zawaleniem się budynku bądź koniecznością jego rozbiórki. Warto w takich sytuacjach skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego. Jest on w stanie wykonać nieinwazyjne badanie betonu, które określa jakość i stan techniczny betonu jednocześnie nie niszcząc go. 

Klasy betonu – jak je rozróżniać z pomocą nieniszczących badań betonu?

Na rynku dostępnych jest wiele różniących się od siebie klas betonu konstrukcyjnego i nie tylko. Warto także zwrócić uwagę na pojęcie tzw. wartości charakterystycznej, która odnosi się do ogólnej wytrzymałości betonu, poniżej której może znaleźć się maksymalnie 5% wszystkich oznaczeń wytrzymałości. Aby prawidłowo dobrać rodzaj materiału betonowego warto wybierać tylko rekomendowanych dostawców betonu, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty oraz uprawnienia do produkcji danej klasy tego materiału. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa na późniejsze bezpieczeństwo użytkowania budynku oraz jego stabilność przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych lat. Jednak w przypadku już postawionego budynku warto zadbać o badania betonu. One pozwolą ocenić w jakim stanie są oraz określić jakiej klasy jest beton. 

nieniszczące badania betonu analiza

Nieniszczące badania betonu – na czym polegają?

Istnieją dwa rodzaje badania stanu technicznego powierzchni betonowych, a mianowicie inwazyjne oraz nieinwazyjne. Szczególnie te drugie są polecane przez wszystkie firmy budowlane, ponieważ nie wpływają negatywnie na powierzchnie betonowe oraz nie zmieniają ich właściwości podczas badania. Obecnie pojawiło się wiele firm, które oferują usługi nieinwazyjnych badań betonu za pomocą specjalistycznych urządzeń zwanych sondami. Są one wprowadzane w głąb powierzchni betonowej przez niewielkie otwory, które nie uszkadzają powierzchni analizowanego materiału. Bezinwazyjne badania wykonuje się najczęściej na stropach i elementach konstrukcyjnych budynków. 

Nieniszczące badania betonu są bardzo ważne, szczególnie jeśli jego klasa nie została w pełni określona już na etapie projektowania. Przeprowadzanie takich czynności pozwala określić stopień bezpieczeństwa oraz wytrzymałości całego obiektu budowlanego i jego konstrukcji. Ważne jest jednak, aby wybierać tylko renomowane firmy zajmujące się tego typu usługami, ponieważ dają one pewność, że wykonane badania będą w pełni miarodajne
i podpisane przez wykwalifikowaną osobę lub rzeczoznawcę budowlanego. Dzięki temu można uniknąć wielu ryzykownych sytuacji, które mogą kosztować deweloperów i właścicieli budynków wiele nerwów i pieniędzy.

Post Author: Kameleon