To ostateczny formalny etap budowania domu. Jak nazwa wskazuje, oznacza on, że budynek jest już przygotowany do wprowadzenia się. W naszym kraju nie ma sprecyzowanego odgórnie obszaru prac, w których budynek uważany jest za wykończony, gotowy i „pod klucz”, a różne firmy budowlane różnie rozpatrują ten okres. Ogólnie przyjęte jest, że dom skończony, gotowy, tak zwany „pod klucz” ma już w środku wszystkie instalacje, tynki, urządzenia, całą armaturę (krany, rury i tym podobne), wykończone ściany i podłogi, jak i całe wykończenie zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Co ważne, stan pod klucz w żadnym przypadku nie jest równoznaczny z wnętrzami i z meblami, także wszystkimi składowymi wyposażenia wnętrz.
Ile kosztuje stan „pod klucz”?
Warto też mieć na uwadze jak dużo stan wykończenia „pod klucz” kosztuje. Cena jest uzależniona od wybranej wersji wykończenia, a więc od gatunku i jakości zużytych materiałów. Zazwyczaj waha się ona w przedziale 600-1000 złotych za metr kwadratowy, choć czasami można znaleźć również oferty tańsze. Trzeba mieć na uwadze fakt, że dodatkowy wpływ na finalną kwotę ukończenia mieszkania pod klucz ma również rozmiar przedsięwzięcia. Masowe zakupy i duże roboty wykończeniowe są bardziej opłacalne po przeliczeniu na metr kwadratowy, niż zakupy jednostkowe. A więc możliwe jest, iż duża firma, wykańczająca duże ilości mieszkań może zaproponować korzystniejsze warunki przy zakupie budynku pod klucz niż „mały” wykonawca. Dobrze jest mieć to na uwadze, ponieważ wiele osób, które mają w planach zakup mieszkania odpuszcza opcję zakupienia mieszkania gotowego i wykończonego, gdyż sądzą, że są zbyt kosztowne, ale jest to kwestia dyskusyjna.
Koszty zakupu materiałów i prac (mających na celu doszlifowanie i wykończenie) dla odbiorcy hurtowego, są znacznie niższe niż dla klienta indywidualnego. Toteż jeśli nie mamy planujemy, sami malować czy układać wykładzin, to wydatki związane z opłaceniem prac wykończeniowych wykonywanych na nasze życzenie przez małą ekipę będą większe niż te, które zapłaci deweloper. Podobnie ma się sprawa z materiałami do wykończeń. Jasne jest, że deweloper nabywając kafelki na tysiące metrów kwadratowych otrzyma większe zniżki niż klient, kupując 50 metrów kwadratowych. A więc jeśli nie mamy specyficznych warunków, co do drogi wykończenia wnętrz, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania pod klucz.
Poza wydatkiem, który po szczegółowym wyliczeniu okaże się niższy, uzyskujemy także czas, który trzeba by przeznaczyć na planowanie, rozważanie i zakupy materiałów wykończeniowych oraz nadzór ekipy. Jest to pomysł korzystny dla nabywcy, co wyjaśnia jego coraz to większą popularność.